021-88982531

یو پی اس چیست؟

واحد تولید محتوای کهربازار         1400/08/03

 

چکیده مقاله:

چه الان و چه در گذشته، وظیفه اصلی بیو پی اس باعث می‌شود که در صورت قطعی برق، دستگاه‌های متصل به آن خاموش نشوند و با ولتاژ و جریان ثابت به کار خود ادامه دهند. بنابراین دیگر شاهد خرابی دستگاه‌های برقی به دلیل قطعی ناگهانی برق نخواهیم بود؛ همچنین این باتری‌ها از به وجود آمدن وقفه در کار مراکز مهم کامپیوتری، حوزه سلامت و حتی مراکز صنعتی جلوگیری می‌کنند.  

 

شاید این سؤالات در ذهن شما وجود داشته باشند که باتری یو پی اس برای اولین بار در چه زمانی استفاده شده؟ آیا کاربرد و ماهیت این باتری در طول زمان تغییر کرده است؟اتری یو پی اس، جلوگیری از خاموش شدن دستگاه‌های مختلف در زمان قطعی برق بوده و هست.

 

تاریخچه یو پی اس

گفته می‌شود که افراد مختلفی برای ساخت این مدل باتری در تلاش بودند؛ اما یو پی اس برای اولین بار در سال 1934 میلادی در ایالات‌متحده آمریکا و توسط جان هانلی (John Hanley) تکمیل و مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان نام این دستگاه منبع تغذیه بدون وقفه نبود. هانلی این باتری را به‌عنوان دستگاهی برای جلوگیری از قطعی برق یا برای تأمین برق پایدار معرفی کرد. او توانست این نوآوری بزرگ و کاربردی را به نام خود و ایالات‌متحده آمریکا ثبت کند.

 

آیا یو پی اس در طول زمان دچار تحول شده است؟

کاربرد یو پی اس در طول زمان تغییری نکرده است. هنوز هم از آن برای جلوگیری از قطعی برق استفاده می‌شود؛ اما باید بدانید که فناوری باتری‌های امروزی و عملکرد آن‌ها کاملاً متحول شده است. در مدل‌های قدیمی تنها یک چرخ‌دنده وجود داشت که برق پشتیبان را تنها برای مدت کمی بعد از قطعی برق تأمین می‌کرد. یو پی اس های امروزی با توجه به ظرفیتی که دارند، می‌توانند تا ساعت‌های طولانی برق را تأمین کنند. از دیگر مزایای این باتری‌های پیشرفته، می‌توان به ارائه برقی پایدار و بدون اختلال در زمان قطعی برق اشاره کرد.

 

کاربردهای متنوع یو پی اس

  • مراکز سلامتی، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، خانه سالمندان و... به جریان برق ثابت نیاز دارند. در این مکان‌ها صحبت از مرگ وزندگی است و وجود جریان برق همیشگی از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • بانک از مراکز مهم پولی و مالی در هر کشوری است. بارها پیش‌آمده که کارهای بانکی مهم ما به خاطر قطعی برق در بانک دچار مشکل شده است. یو پی اس گزینه‌ای ایدئال برای جلوگیری از قطعی برق در این مکان است.
  • مهم نیست چه محصولی در خط تولید یک کارخانه تولید می‌شود؛ قطعی برق باعث توقف خط تولیدشده و همچنین آسیب‌های گوناگونی به دستگاه‌ها وارد می‌کند.
  • تمام ادارات و شرکت‌ها که در ساعات کاری خود مشغول انجام پروژه‌های مختلف و خدمت‌رسانی به مردم هستند، به برق پایدار نیاز دارند.

 

تأثیرات مخرب مصرف بی‌رویه برق بر محیط‌زیست

از زمانی که یونانیان باستان برق را از کهربا تولید کردند تا امروزه که شاهد شبکه‌ها و نیروگاه‌های عظیم برق هستیم، صدمات زیادی به محیط‌زیست واردشده‌اند. این صدمات به دلیل استفاده از سوخت‌های فسیلی برای تولید برق به وجود آمده‌اند. استفاده گسترده از باتری‌هایی نظیر یو پی اس که می‌توانند از انرژی‌های پاک نیز تغذیه کنند، کمک بزرگی به نجات محیط‌زیست خواهد کرد. با تغییر الگوهای مصرفی خود در دنیای مدرن، به حفظ طبیعت و افزایش بهره‌وری کسب‌وکار خود کمک کنیم.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر