021-88982531

باتری و زندگی مدرن

واحد تولید محتوای کهربازار         1400/04/16

 

چکیده مقاله:

باتری‌ها نقش‌های مهمی را در زندگی روزمره انسان بازی می‌کنند. بدون اینکه متوجه باشیم، بسیاری از ابزار پیرامون ما با باتری کار می‌کنند. از باتری‌ها به طور گسترده‌ای به‌عنوان منابع پشتیبان برق استفاده می‌شود. 

 

 

باتری‌ها نقش‌های مهمی را در زندگی روزمره انسان بازی می‌کنند. موتور اتومبیل شما تنها باوجود یک باتری می‌تواند شروع به کار کند.گوشی موبایل، تبلت و تمام گجت‌های دیجیتال پرکاربرد با انرژی موجود در منبع تغذیه خود روشن می‌شوند. از باتری‌ها به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان منابع پشتیبان برق استفاده می‌شود؛ سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی، برقراری ارتباط از راه دور و بخش جراحی در بیمارستان‌ها، نمونه‌های روشنی از پشتیبانی باتری در زندگی انسان مدرن هستند.

این روزها علاوه بر استفاده‌های گوناگونی نه از منابع تغذیه صورت می‌گیرد، در مورد کارکردهای آینده آن‌ها نیز فکر شده و تصمیم‌گیری می‌شود. بشر امروز توانسته با ذخیره‌سازی مناسب انرژی برق در باتری‌ها، وسایل نقلیه را به حرکت درآورد و اتومبیل‌هایی تماماً برقی بسازد. پیشرفت در این زمینه، به معنی کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

برای آشنایی بهتر با عملکرد باتری‌ها و تأثیرات فوق‌العاده‌ای که بر جهان پیرامون ما می‌گذارند، ابتدا بهتر است با تاریخچه و نحوه اختراع آن آشنا شوید.

 

ساخت اولین باتری تاریخ به دستان مخترع ایتالیایی

در دوره‌ای که بسیاری از دانشمندان و مخترعان بزرگ تاریخ به دنبال تولید گسترده الکتریسیته بودند، منبع قابل اطمینانی از آن برای انجام آزمایش‌های معتبر وجود نداشت. در سال 1800، یک فیزیک‌دان ایتالیایی به نام الساندرو ولتا (Alessandro Volta) توانست اولین منبع تغذیه تاریخ را اختراع کند.

ولتا یک کاغذ را در محلول آب‌نمک قرار داد تا کاملاً خیس شود؛ سپس در یک سمت کاغذ صفحه‌ای مسی و در طرف دیگر کاغذ صفحه‌ای از جنس زینک قرار داد. حاصل این واکنش شیمیایی، جریانی پایدار بود. ولتا توانست سلول‌هایی متشکل از آب‌نمک، صفحه مس و صفحه روی ایجاد کند. زمانی که چندین سلول در کنار هم قرار گرفتند، منجر به ایجاد جریانی ثابت و ساخت اولین باتری تاریخ شدند.

چند سال پس‌ازاین اختراع بزرگ، آقای توماس ادیسون موفق به اختراع جریان مستقیم (DC) و راه‌اندازی اولین سیستم برق‌رسانی در نیویورک شد. ادیسون بخش مهمی از این دستاورد بزرگ را مدیون منبع تغذیه‌ای بود که جریانی پایدار تولید می‌کرد.

 

مزایای استفاده از باتری در زندگی مدرن

اگر با دقت به اطراف خود نگاه کنیم، باتری در بسیاری از وسایل و دستگاه‌های اطراف ما وجود دارد. ساعت مچی، ساعت دیواری، گوشی موبایل، تبلت، لپ‌تاپ، ریش‌تراش و کنسول PS4 و Xbox و کنترل تلویزیون تنها بعضی از مثال‌های استفاده از منابع تغذیه در اطرافمان هستند. این روزها در صنایع مختلف تلاش می‌کنند تا با استفاده از باتری که یک منبع تجدید پذیر است، تولید گازهای خطرناک و مضر گلخانه‌ای را کاهش دهند. در ادامه به بررسی کاربردها و مزایای منابع تغذیه در زندگی مدرن و پیشرفته امروزی می‌پردازیم.

 

نیروی محرکه برای وسایل نقلیه غیر جاده‌ای

بسیاری از ما می‌دانیم که در اتومبیل از باتری استفاده می‌شود. حتی می‌دانیم که اخیراً در پایه و اساس اتومبیل‌ها از منابع ‌تغذیه تجدید پذیر استفاده‌شده است. آیا با کاربرد باتری‌ها در صنعت وسایل نقلیه برقی مثل لیفتراک، چرخ‌دستی گلف، ویلچر و وسایل نقلیه با هدایت خودکار هم آشنا هستید؟

باتری‌های کششی یا محرک در پروژه‌های حمل‌ونقل غیر جاده‌ای استفاده فراوانی دارند. از انرژی موجود در این منابع تغذیه جهت حرکت دادن این وسایل استفاده می‌شود. انواع منبع تغذیه با تکنولوژی، ظرفیت و ویژگی‌های متفاوت در این صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرند.

دلایل زیادی وجود دارند که از نیروی الکتریسیته و باتری‌ها در صنعت وسایل نقلیه غیر جاده‌ای استفاده می‌شود. بعضی از این دلایل عبارت‌اند از:

  • تضمین تولید میزان کمتری CO2
  • با الکتریکی شدن منبع تغذیه و نیروی محرکه وسایل نقلیه، دود کمتری تولید می‌شود
  • آلودگی صوتی حاصل از وسایل نقلیه‌ای که با انرژی پاک کار می‌کنند، بسیار کمتر است
  • این وسایل نقلیه از فضای کافی برای ذخیره میزان قابل‌قبولی از انرژی الکتریسیته برخوردارند

چشم‌انداز محیطی استفاده از باتری

امروزه بیشتر مردم دنیا از مسائل زیست‌محیطی مربوط به مصرف سوخت‌های فسیلی آگاه هستند. گرم شدن کره زمین و تغییرات ناخواسته در شیمی سیاره، نتیجه انتشار گازهای گلخانه‌ای است. بسیاری از کمپانی‌های بزرگ نظیر تسلا، در تلاش برای جایگزینی انرژی پاک به‌جای سوخت‌های فسیلی هستند. با نگاهی به محصولات این کمپانی معروف، استفاده از انواع باتری (به‌عنوان منبع انرژی تجدید پذیر) در ظرفیت‌های مختلف را شاهد هستید.

این موضوع تا جایی اهمیت دارد که اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه انجام داده است. این اتحادیه قصد دارد تمام گازهای گلخانه‌ای را که تا سال 1990 تولید کرده است، در سی سال آینده (تا سال 2050) با استفاده از منابع انرژی پاک جبران کند. استفاده از باتری در ظرفیت‌های مختلف، مهم‌ترین ابزار برای رسیدن به این هدف بزرگ است.

 

چه وسایلی در خانه با باتری کار می‌کنند؟

خانه، یکی از مکان‌هایی است که مردم بیشتر از باتری استفاده می‌کنند. از کنترل انواع کنسول بازی گرفته تا کنترل تلویزیون، دارای منبع تغذیه هستند. ساعت مچی، ساعت دیواری، آسیاب قهوه، ترموستات‌های دیجیتالی، آسیاب نمک و فلفل، ریموت درب پارکینگ و ماشین کنترلی (بسیاری از اسباب‌بازی‌ها) از نمونه‌های آشکار استفاده از باتری در زندگی مدرن هستند.

دوربین‌های دیجیتالی که از آن‌ها برای ثبت لحظه‌های زیبا استفاده می‌کنیم با باتری کار می‌کنند. این باتری‌ها بااتصال به برق شهری مجدداً شارژ و آماده استفاده می‌شوند. دوربین‌های امنیتی برای افزایش امنیت محیط اطراف خانه و محل کار استفاده می‌شوند. این دوربین‌ها مجهز به باتری هستند تا در صورت قطع شدن برق به کار خود ادامه دهند. تمام سیستم‌های تشخیص دود و اطفای حریق دارای منبع تغذیه هستند.

شمردن تمام کاربردها و مزایایی که باتری‌ها در زندگی مدرن امروزی دارند، بسیار زمان‌بر است. زندگی باوجوداین منابع تغذیه بسیار دلپذیر شده است. ابعاد کوچک و نگهداری آسان از دیگر ویژگی‌های این اختراع فوق‌العاده بشر است. حالا شما بگویید که اگر برق قطع شود و محیط تاریک شود، چه ابزاری برای روشن کردن این محیط دارید؟ در آن‌ها هم از باتری استفاده‌شده است؟!

 

باتری؛ قدرتی که با شما همراه است

بدون اینکه حتی متوجه باشیم، باتری‌ها تجربیات روزمره ما را شکل می‌دهند. باتری‌ها زندگی را برای ما ساده می‌کنند و دسترسی آسان‌تری به ابزارهای زندگی ایجاد می‌کنند. همه ما قبل از اینکه از خانه، محل کار یا حتی از در خانه خارج شویم، میزان شارژ باتری دستگاه‌های خود (تبلت، موبایل، لپ‌تاپ، ساعت هوشمند و...) را چک می‌کنیم! باتری‌ها تأثیر انکارناپذیر و پررنگی در زندگی مدرن دارند.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر